Gå til indhold
Gå til forsiden

Den Lægelige VidereuddannelsepilPædagogisk udviklende funktionpilOversigt over lektorernes fordeling af UAO og specialer

Oversigt over lektorernes fordeling af UAO og specialer

Oversigt over lektorernes interne fordeling af UAO og specialer

Du er velkommen til at tage kontakt til den/de lektorer i medicinsk pædagogik, som er tilknyttet dig og dit speciale. Kontaktoplysninger finder du ved at klikke her.

 

Speciale Lektor for UAO og specialet Sagsbehandler
Almen medicin Anne-Karina, Helle I og Helle Aa. Anette Grum-Nymann/Camilla Jagd/Mikael Giødesen
Neurologi Martin Claus Østergaard
Psykiatri Martin Lone Flø
B&U Anne-Karina Lone Flø
Arbejdsmedicin TEAMET Claus Østergaard
Samfundsmedicin TEAMET Lone Flø
Akut medicin Martin Mikael Giødesen
TEAM 1 består af Anne-Karina Abel Torkov, Martin Hulgaard, Helle Ibsen og Helle Guldager Aaskoven
Endokrinologi Lasse Gitte Kristensen
Gastroenterologi og Hepatologi Lasse Claus Østergaard
Geriatri Hans Lone Flø
Hæmatologi Hans Claus Østergaard
Infektionsmedicin Hans Gitte Kristensen
Kardiologi Lasse Gitte Kristensen
Lungesygdomme Lasse Gitte Kristensen
Nefrologi Hans Claus Østergaard
Reumatologi Lasse Claus Østergaard
Pædiatri Helle I Marika Dalsgaard Aagaard
Klinisk Onkologi Hans Lone Flø
Dermatologi-Venerologi* Helle I Mikael Giødesen
Klinisk basisuddannelse Lasse/Hans/Helle I Mikael Bruun/Marika Dalsgaard Aagaard
TEAM 2 består af Lasse Bugge, Helle Ibsen og Hans RI
Klinisk biokemi TEAMET Marika Dalsgaard Aagaard
klinisk Farmakologi* TEAMET Mikael Bruun
Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin TEAMET Claus Østergaard
Klinisk Genetik* TEAMET Lone Flø
Klinisk Immunologi* TEAMET Lone Flø
Klinisk Mikrobiologi TEAMET Claus Østergaard
Retsmedicin* TEAMET Mikael Giødesen
Radiologi Amrit Lone Flø
Patologisk Anatomi og Cytologi Amrit Marika Dalsgaard Aagaard
Ortopædisk kirurgi Jesper Mikael Bruun
Karkirurgi

Thomas

Mikael Bruun
Kirurgi Thomas Helle Guldager Aaskoven
Neurokirurgi* TEAMET Marika Dalsgaard Aagaard
Oftamologi Amrit Mikael Bruun
Oto-Rhino-Laryngologi Helle I Mikael Giødesen
Anæstesiologi Thomas Mikael Bruun
Gynækologi-Obstetrik Helle I Marika Dalsgaard Aagaard
Plastikkirurgi* TEAMET Mikael Giødesen
Thoraxkirurgi* TEAMET Mikael Giødesen
Urologi Jesper Lone Flø
TEAM 3 består af Jesper Durup, Thomas Hertel og Amrit Rai

 

* ved speciale betyder landsdækkende.

 

 

 


Siden er sidst opdateret 26-8-2021
HR Sundhedsuddannelser

Adresse: Boulevarden 76, 3. sal, 7100 Vejle, EAN 5798002571035 Personref cal@rsyd.dk. Email: videreuddannelsen@rsyd.dk   Tilgængelighedserklæring