Gå til indhold

Den lægelige videreuddannelseTil Region SyddanmarkTil forsiden

ForsidepilForskningpilAnsvarlige for specialerne

Ansvarlige for specialerne

Herunder findes oversigt over de ansvarlige for forskningstræning fordelt på specialerne.

Speciale:

Ansvarlig/
Kontaktperson:

Mailadresse:

Almen medicin Torben Dybdahl
 
jdybdahl.dk@gmail.com
Anæstesiologi Thomas Strøm Thomas.Stroem@rsyd.dk

Arbejdsmedicin
Lars Rauff Skadhauge

lars.rauff.skadhauge@rsyd.dk

Børne- og ungdomspsykiatri Niels Bilenberg

niels.bilenberg@rsyd.dk

Dermato-venerologi Anette Bygum

anette.bygum@rsyd.dk

Gynækologi-obstetrik Poul Bak Thorsen poul_bak_thorsen@dadlnet.dk
 
Intern medicin: endokrinologi Pernille Hermann Pernille.Hermann@rsyd.dk
 
Intern medicin: gastroenterologi Ove B. Schaffalitsky de Muchadell sdm@rsyd.dk
 
Intern medicin: geriatri Jesper Ryg jesper.ryg@rsyd.dk
 
Intern medicin: hæmatologi Torben Plesner torben.plesner@rsyd.dk
 
Intern medicin: infektionsmedicin Isik Somuncu Johansen

Isik.Somuncu.Johansen@rsyd.dk

Intern medicin: kardiologi Hans Mickley hans.mickley@dadlnet.dk
 
Intern medicin: lungesygdomme Ingrid Titlestad Ingrid.Titlestad@rsyd.dk
 
Intern medicin: nefrologi
 
Jan Carstens Jan.Carstens@rsyd.dk
 
Intern medicin: reumatologi Hans Christian Horn hans.horn@rsyd.dk
 
Karkirurgi Nikolaj Eldrup nikolaj.eldrup@skejby.rm.dk
 
Kirurgi vakant
 
Klinisk biokemi
 
Jonna Skov Madsen Jonna.Skov.Madsen@rsyd.dk
Klinisk farmakologi Per Damkier Per.Damkier@rsyd.dk
 
Klinisk fysiologi og nuklearmedicin Allan Johansen allan.johansen@rsyd.dk
 
Klinisk genetik Lillian Bomme Ousager lilian.bomme.ousager@rsyd.dk
 
Klinisk immunologi Søren Thue Lillevang soren.lillevang@rsyd.dk
 
Klinisk mikrobiologi
 
Michael Kemp michael.kemp@rsyd.dk
Klinisk onkologi

Jon Kroll Bjerregaard

Jon Kroll Bjerregaard
Neurokirurgi Mette Schulz
Frantz Rom Poulsen
Mette.Schulz@rsyd.dk
frantz.r.poulsen@rsyd.dk
 
Neurologi vakant
 
Oftalmologi
 
Jakob Grauslund Jakob.Grauslund@rsyd.dk
Ortopædisk kirurgi Georg Kejlaa
Søren Overgaard

georg.kejlaa@rsyd.dk
soeren.overgaard@rsyd.dk

Oto-rhino-laryngologi Christian Godballe christian.godballe@rsyd.dk
 
Patologisk anatomi og cytologi Niels Marcussen niels.marcussen@rsyd.dk
Plastikkirurgi Claus Østergaard (DLV) coe@rsyd.dk
Psykiatri Claus Havregaard Sørensen

claus.havregaard.soerensen@rsyd.dk

Pædiatri Peter Toftedal Peter.Toftedal@rsyd.dk
Radiologi Mette R. Poulsen mette.ramsdal.poulsen@rsyd.dk
Retsmedicin Per Mygind Leth pleth@health.sdu.dk
 
Samfundsmedicin
 
Arne Poulstrup arne.poulstrup@rsyd.dk
Thoraxkirurgi Merete Christensen

merete.christensen@dadlnet.dk

Urologi Lars Lund Lars.Lund@rsyd.dk
   

 

 


Siden er sidst opdateret 21-12-2017