Gå til indhold

Den lægelige videreuddannelseTil Region SyddanmarkTil forsiden

ForsidepilForskningpilAnsvarlige for specialerne

Ansvarlige for specialerne

Herunder findes oversigt over de ansvarlige for forskningstræning fordelt på specialerne.
Listen bliver løbende udbyggget med de resterende specialer.

 

Speciale:

Ansvarlig/
Kontaktperson:

Mailadresse:

Almen medicin John Larsen
Claus Østergaard
 
jlarsen@health.sdu.dk
Claus.Oestergaard@rsyd.dk
Anæstesiologi Thomas Strøm Thomas.Stroem@rsyd.dk
Arbejdsmedicin Lars Rauff Skadhauge

lars.rauff.skadhauge@rsyd.dk

Børne- og ungdomspsykiatri Niels Bilenberg

niels.bilenberg@rsyd.dk

Dermato-venerologi Anette Bygum

anette.bygum@rsyd.dk

Diagnostisk radiologi Mette R. Poulsen mette.ramsdal.poulsen@rsyd.dk
 
Gynækologi-obstetrik Pernille Ravn pernille.ravn@rsyd.dk
 
Intern medicin: endokrinologi Henning Beck-Nielsen Henning.Beck-Nielsen@rsyd.dk
 
Intern medicin: gastroenterologi Ove B. Schaffalitsky de Muchadell sdm@rsyd.dk
 
Intern medicin: geriatri Jens-Ulrik Rosholm Jens-Ulrik.Rosholm@rsyd .dk
 
Intern medicin: hæmatologi Torben Plesner torben.plesner@rsyd.dk
 
Intern medicin: infektionsmedicin Åse Bengaard Andersen

aase.bengaard.andersen@rsyd.dk

Intern medicin: kardiologi Hans Mickley hans.mickley@dadlnet.dk
 
Intern medicin: lungesygdomme Ingrid Titlestad Ingrid.Titlestad@rsyd.dk
 
Intern medicin: nefrologi
 
Jan Carstens Jan.Carstens@rsyd.dk
 
Intern medicin: reumatologi Hanne M. Lindegaard Hanne.Lindegaard@rsyd.dk
 
Karkirurgi Maria Louise Grønholdt mlg@dadlnet.dk
 
Kirurgi Lars Rasmussen Lars.Rasmussen@rsyd.dk
 
Klinisk biokemi
 
Jonna Skov Madsen Jonna.Skov.Madsen@rsyd.dk
Klinisk farmakologi Per Damkier Per.Damkier@rsyd.dk
 
Klinisk fysiologi og nuklearmedicin Allan Johansen allan.johansen@rsyd.dk
 
Klinisk genetik Lillian Bomme Ousager lilian.bomme.ousager@rsyd.dk
 
Klinisk immunologi Søren Thue Lillevang soren.lillevang@rsyd.dk
 
Klinisk mikrobiologi
 
Michael Kemp michael.kemp@rsyd.dk
Klinisk onkologi

Jon Kroll Bjerregaard

Jon Kroll Bjerregaard
Neurokirurgi Mette Schulz
Frantz Rom Poulsen
Mette.Schulz@rsyd.dk
frantz.r.poulsen@rsyd.dk
 
Neurologi Lene Wermuth lene.wermuth@rsyd.dk
 
Oftalmologi
 
Jakob Grauslund Jakob.Grauslund@rsyd.dk
Ortopædisk kirurgi Georg Kejlaa
Søren Overgaard

georg.kejlaa@rsyd.dk
soeren.overgaard@rsyd.dk

Oto-rhino-laryngologi Christian Godballe christian.godballe@rsyd.dk
 
Patologisk anatomi og cytologi
 
Niels Marcussen niels.marcussen@rsyd.dk
Psykiatri Sonja Rasmussen

Sonja.Rasmussen@rsyd.dk

Pædiatri Thomas Hertel thomas.hertel@rsyd.dk
 
Retsmedicin Per Mygind Leth pleth@health.sdu.dk
 
Samfundsmedicin
 
Arne Poulstrup arne.poulstrup@rsyd.dk
Thoraxkirurgi Merete Christensen

merete.christensen@dadlnet.dk

Urologi Lars Lund Lars.Lund@rsyd.dk
   

 

 


Siden er sidst opdateret 29-6-2016